čt23112017

Zpět Jste zde: Home Komentáře Sametová revoluce a spartakiáda: Jak to jde k sobě? Na pražském magistrátu asi ANO

Sametová revoluce a spartakiáda: Jak to jde k sobě? Na pražském magistrátu asi ANO

1 - Spartakiáda BTaké letos v prvním dnu nového roku proběhla v Praze show s ohňostrojem a hudbou nazvaná „Stroj času“. Nebudu hodnotit ani tak světelnou část, ale zaměřím se rozdělení na části a hudební doprovod. Nedává to totiž žádný smysl.

Jednotná myšlenka show zmizela, nebo neexistovala

   Někdo by se mohl domnívat, že jde pouze o zcela umělé vyplnění zadání: „Udělejte ohňostroj“. Tak se řekne: „Mělo by to mít nějaký název, dobře znějící, aby se to dalo dobře prezentovat, a aby to působilo nějak důležitě a smysluplně.“ Někdo navrhne: „A co takhle Stroj času?“ To zní dobře, a tak se hledá výplň, třeba předvést nějaké důležité body v dějinném pohybu České republiky. Možná dokonce, že zde původně nějaká jednotící idea byla přítomna spolu se vznikem názvu. Nevíme. Ale výsledek vypadá tak, že buďto původní myšlenka někde cestou zmizela, nebo nikdy neexistovala.

Stroj času asi zešílel

   Stačí se podívat na pět jednotlivých části Stroje času, jak jdou za sebou. Sametová revoluce, Spartakiáda, Kat a blázen, Kolem světa a zpět, Blýská se na lepší časy. Ať mi někdo v tomto guláši od pejska a kočičky ukáže nějaký smysl. Možná v tom ale přece jenom nějaký je.

   Je to pouze náhoda, že po Sametové revoluci zazněla píseň Michala Davida Poupata ke spartakiádě, která je nerozlučně spojená s komunistickým kulturním marasmem a prázdnotou? A je náhoda, že na závěr ohňostroje je umístěn oddíl, „Blýská se na lepší časy“?

Zmatení hodnot

    Sled událostí Stroje času je chaotický. První Sametová revoluce. To se jistě nedá opomenout. Druhá ale Spartakiáda. Proč po Sametové revoluci, když tyto šílenosti byly dříve. A proč vůbec spartakiáda? Co je na ní důležitého? Jednalo se pouze o propagandistickou buzerakci bývalého režimu. Nic, na co je radno vzpomínat a připomínat si to vedle skutečně zásadních milníků. Člověka by skoro mohlo napadnout, že část s názvem Spartakiáda je do programu vsazena nějak uměle. Jakoby někdo chtěl, aby to tam prostě bylo, protože se mu to líbí, ale nevěděl jak a kam to zařadit. Nebo jako kdyby za tím byla vůle, prosadit tento hudební i slovní blábol s nějakými postranními úmysly. Nevíme. Ale kdyby to v novoroční show nebylo, nevznikaly by důvody k podobným úvahám.

   A poslední část „Blýská se na lepší časy“? Jakoby někdo, kdo má na podobu show vliv chtěl, aby na konci zaznělo něco, co by oslavovalo začátek nové vlády nad Hlavním městem Prahou. Třeba je to ale pouhá náhoda.

Co bude příště k ohňostroji? Píseň práce, Žena za pultem...

   Z vedení hlavního města, které pokládá spartakiádu za důležitý milník, a obdivuje k tomu patřící „hudbu“ Michala Davida, mi běhá mráz po zádech. Příště bychom se mohli dočkat třeba melodií z Majora Zemana, Města na severu nebo Ženy za pultem. Díky, ale nechci.

   A tak se nám skrze tuto akci ukázal kulturně-duchovní obzor nového vedení pražského magistrátu. Prázdnota a děs, v nejlepším případě.

Jan Mladý

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek