čt18012018

Zpět Jste zde: Home Komentáře Tři stovky hlásit, miliardy ne: Když chceš bejt neviditelnej, dělej co největší rozruch

Tři stovky hlásit, miliardy ne: Když chceš bejt neviditelnej, dělej co největší rozruch

3 - F300Tak nám vláda navrhuje novelu zákona o střetu zájmů. Bude platit pro starosty, poslance, senátory a ministry. Součástí této normy má být ustanovení, podle kterého budou muset starostové v elektronické podobě sepisovat a hlásit Ministerstvu spravedlnosti všechny dary, jejichž hodnota přesáhne 300 korun. Prý aby se předešlo střetům zájmů a korupci.

Když je někdo ve střetu zájmů a veřejně se to ví, tak je prý hodný

 Nic se ale nezmění na tom, že firmy ministra vlády budou moci dále přijímat od státu dotace nebo zakázky v desítkách, stovkách nebo miliardách korun. Tam o střet zájmů nejde. Proč?

   Již mnohokrát jsme slyšeli standardní vysvětlení. Když se to děje veřejně, takzvaně pod kontrolou, všem na očích, jak se s oblibou říká „transparentně“, tak je to v pořádku. Ministr třeba i ve vládě při hlasování oznámí, že je ve střetu zájmů, dokonce může i nabídnout, že třeba nebude hlasovat. Jeho podnik pak zakázku nebo dotaci dostane a vše je prý v pořádku.

Zodpovědnost za stát? Křesla, funkce, peníze a postavení!

   Ono ale není. Jak jinak by vláda mohla hlasovat, když dotyčný minstr je třeba významným členem, nebo dokonce předsedou koaliční strany, bez níž by vláda neexistovala. Je přece jasné, že koaliční ministři „zodpovědně“ zvednou ruku pro, když opak by znamenal konec jejich vlády, funkcí, platů, moci a postavení. A co jiného bychom ostatně mohli od vlády, která je založená právě na tom, že stojí na osobě člověka, který je v tak velkém střetu zájmů, že už snad ani nemůže být větší.

Čert nám byl tu transparentnost dlužen

   A všichni zúčastnění se tváří, že je všechno v pořádku. Vše je přece transparentní. Čert nám byl tohle slovo dlužen. Politikům se totiž podařilo postupně změnit jeho původní význam. Původně se totiž tímto slovem v prostředí politiky dávalo najevo to, že dotyčná osoba není ve střetu zájmů. Člověk měl být pro ostatní odhalený „průhledný“ v tom smyslu, aby bylo všem veřejně a transparentně jasné, že není ve střetu zájmů. Tak se mělo zabránit tomu, aby se k rozhodování o veřejných financích vůbec nedostali lidé, kteří by z toho mohli mít nějaký prospěch.

Utajování střetu zájmů dá moc práce

   Protože ale zjevně mnoho politiků chtělo svou veřejnou činnost využívat k získávání vlastních výhod, mocenských nebo finančních, tak často docházelo k tomu, že se svůj střet zájmů pokoušeli všelijak zakrývat, utajit. To ovšem dá práci a vždy hrozí riziko, že se to nakonec nějak provalí. Vymýšlely se různé finty, jak utajit svou spojitost s nějakou konkrétní firmou, jíž se mají přidělit nějaké finanční prostředky státu. Nepřehledné řetězce firem. Anonymní akcie. Sídla v nedostupných daňových rájích. Kolik „chytrých hlav“ a „expertů“ na tom „pracovalo“. Avšak pod tlakem veřejnosti to bylo čím dál tím těžší.

Transparentnost na druhou

   A tak nakonec přišlo to, co přijít muselo. Politik, který to vše otočil. Začal tvrdit, že transparentnost není to, že skutečně není ve střetu zájmů, ale že transparentnost spočívá v tom, že se tento střet veřejně přizná. A když se přizná, přestane se mu říkat střet zájmů, ale právě transparentnost. Začne se tvrdit, že transparentnost, průhlednost spočívá právě v tom, že dotyčný člověk ve střetu zájmu je, zůstává v něm, ale všichni o tom vědí. Dokonce se to vydává za vzor ctnosti.

Nová situace

   Takže v jaké jsme situaci? To, co dříve politici s námahou museli kamuflovat, protože všichni věděli, že rozhodovat, nebo mít zásadní vliv na rozhodování o toku státních peněz do firem, se kterými je politik spojen, je zlo, tak dnes již nemusí. Dnes se rozhoduje, nebo silně ovlivňuje rozhodování o přidělování státních prostředků ve střetu zájmů veřejně, všem na očích, průhledně, transparentně.

Veřejně konané zlo je prý dobro

   Transparentnost, průhlednost v tomto smyslu tedy znamená, že veřejně konané zlo, se kterým souhlasí politická elita a proti němuž jsou občané bezmocní, přestává být vlastně vidět. Zmizí našemu pohledu, díváme udiveně skrz a dostáváme závrať z vlčí mhy.

   Utajený střet zájmů je špatný. Přiznaný střet zájmů, který ale trvá a dotyčná osoba má vliv na rozhodování přítoku financí od státu do svých firem, je správný. Kde je logika a kde spravedlnost? Asi jsou už také transparentní, nejsou vidět.

Obrácení hodnot

   Toto pojetí se stalo normou a zřejmě zůstane nadále součástí naší politické, jak se říká „kultury“. Tím se ovšem posouvá výrazně hodnotový žebříček společnosti. Je to další výrazný krok na cestě ztráty schopnosti rozeznávat, co je to dobro, a co zlo.

Přísnost na lid musí být, korunka ke korunce…

   No, a k tomu patří, aby se odpoutala pozornost a zdálo se, že se něco dělá proti tomu špatnému, utajenému střetu zájmů a proti korupci, že se nařídí starostům, aby hlásili každý dar vyšší hodnoty než 300 korun. A podnikatelům, i těm hodně malým, každému, kdo od zákazníků vybírá hotové peníze, se zákonem vnutí registrační pokladny, a mnoho dalších komplikujících, život znesnadňujících nařízení, aby náhodou stát nepřišel o peníze. Vždyť co by si chytráci mezi sebou transparentně (v tom novém smyslu) rozdělovali. To by tak hrálo, aby je lid „okrádal“. Korunka ke korunce, a dá to miliardy.

   Je to naprostý cynismus, drzost a výsměch.

P.S.

   (Jaký je rozdíl mezi tím, jestli někdo loupí pod rouškou tmy, nebo ve dne? Věcně žádný. Vzniká ale iluze, že to, co se dělá ve světle, nemůže být špatné a tak si toho nikdo nevšímá. Když v noci někdo kodrcá s vozejkem naloženým lupem, je hned podezřelý a lapen. Ale když pojede v drahém autě, případně s nějakým blikátkem, uvolní mu ještě cestu. A je to jistě také rozhodně pohodlnější. Asi taky takový lupič požívá větší úcty mezi přáteli-konkurenty. Předpokládám, že můžeme v příštích volbách čekat nával nových kandidátů-podnikatelů na transparentní politiku.)

Dominik Vidím

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek