čt18012018

Zpět Jste zde: Home Komentáře A co takhle nezávazné a povinné referendum o euru, aby šílenství bylo přivedeno k dokonalosti

A co takhle nezávazné a povinné referendum o euru, aby šílenství bylo přivedeno k dokonalosti

5 - BabakMinistr financí Andrej Babiš po setkání s prezidentem Zemanem na zámku v Lánech prohlásil, že by se o přijetí eura mělo hlasovat v referendu, a to souběžně s volbami do Sněmovny v roce 2017. Vzápětí ale dodal, že by toto referendum nemělo být závazné.

Nezávazné referendum je nonsens, na to stačí průzkumy

    Normálního člověka hned napadne, jaký by takové referendum mělo mít smysl. A hned si odpoví, že žádný. Pak je ovšem na místě si položit otázku, proč to vicepremiér vůbec říká.

Zavděčit se a poškádlit najednou

    Na celou záležitost je možné se podívat třeba takto: Prezident Zeman euro silně prosazuje a chce. Premiér Sobotka v tomto volebním období euro nepředpokládá, jak je to ostatně zakotveno i v koaliční smlouvě. Andrej Babiš euro v současné době nechce. Ale neví, co bude za dva tři roky. Možná by se mu pak mohlo spíš hodit. Buď obchodně, nebo politicky.

    A tak řekl něco, co v sobě shrnuje všechny tyto momenty. Neodmítl přímo euro, aby se tak nepostavil přímo proti prezidentu Zemanovi. Neřekl ani, že ho chce, což zase konvenuje Sobotkovi. Přitom oba tak trochu poškádlil, protože zase neřekl, že s jejich stanovisky souhlasí.

Vypadat jako demokrat se také hodí

    Současně se zřejmě také pokusil vypadat jako demokrat, a tak ho napadlo referendum. Ovšem protože ani Zeman, ani Sobotka pro referendum o euru nejsou, tak dodal, že by referendum bylo nezávazné. V neposlední řadě tuto svou myšlenku zveřejnil proto, že věděl, že se o ní začne okamžitě mluvit, tedy se bude mluvit o něm samotném, o jeho straně a bude to vypadat, jako že něco skutečně smysluplného dělají.

Když nevím, co bude, řeknu ano i ne

    Pokud lze ale vůbec podobná vyjádření pokládat za práci, tak pouze jaksi svého druhu, jaksi pseudo. Ve skutečnosti jde za prvé pouze o politické hrátky mezi stranami koalice a prezidentem, za druhé o snahu zavděčit se veřejnosti bezobsažnými řečmi o referendu, a za třetí o ponechání otevřených vrátek pro to, kdyby se ukázalo, že by se Babišovi mohlo euro v budoucnosti hodit. Buď z finančních důvodů, tedy proto, že by na tom mohl nějak vydělat. Nebo z politických důvodů, protože otázka eura může stát tématem, které lze otevírat a zneužívat kdykoli se to hodí. Jako únikové téma od jiných, třeba v danou chvíli nepříjemných problémů. Nebo jako nástroj nátlaku na politické partery-soupeře, aby se dosáhlo ústupků v jiné věci, nebo aby se na sebe pouze upozornilo, když by bylo potřeba.

Věcný obsah nula

    Věcný, ideový, politický, tedy k obecnému blahu směřující obsah Babišova nápadu je tedy prázdný, nulový. Ale postranně jej lze využívat na mnoho způsobů.

A co takhle nezávazné povinné referendum?

    Možná by ještě stálo za úvahu, aby se k referendu, které by nebylo závazné, ještě přidala povinnost se na něm zúčastnit, jak ve smíchu napadlo mojí přítelkyni. O myšlence povinné účasti na volbách před časem mluvil prezident Zeman. Tak by to pro ministra Babiše byla další možnost, jak mu vyjít vstříc. Výsledkem by pak tedy bylo: Nezávazné, povinné referendum. Myslím, že by to byla lahůdka.

Tomáš Rozličný

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek