ne19112017

Zpět Jste zde: Home Komentáře Sestřelený ruský bombardér Su-24: Kdo má pravdu a co je správně?

Sestřelený ruský bombardér Su-24: Kdo má pravdu a co je správně?

11 SUTurecko sestřelilo ruský bombardér Su-24 a tvrdí, že letoun narušil vzdušný prostor Turecka. To prý posádku desetkrát varovalo prostřednictvím rádia. NATO sdělilo, že každý stát má právo na obranu, pokud je narušen jeho vzdušný prostor. A že podle informací, které má NATO k dispozici, vzdušný prostor Turecka narušen byl, a to se tedy mělo právo bránit. Sestřelení letadla je ale politováníhodnou událostí pro obě strany.

Rozdílné informace se shodují, že případné narušení vzdušného prostoru mohlo trvat pouze několik vteřin

    Podle USA ruský letoun sice do tureckého vzdušného prostoru vlétl, ale sestřelen byl až ve chvíli, kdy v něm již nebyl. Turecko, NATO i USA se shodují, že Su-24 se ve vzdušném prostoru Turecka skutečně nacházelo, ale pouze po dobu asi 17 vteřin, kdy přeletělo výběžek země v délce asi 3-4 kilometry. Rusko tvrdí, že bombardér hranice Turecka vůbec nepřekročil a žádné varování z turecké strany neproběhlo. Podle ruského ministra zahraničí jde ze strany Ankary o cílenou provokaci. Turecký prezident Erdogan tvrdí, že šlo o automatickou obrannou reakci. Turecký premiér Ahmed Davutoglu řekl, že sestřel letadla byl proveden na jeho přímý rozkaz. Turecká armáda sama uvedla, že se nepokoušela před sestřelem zjišťovat, jaké zemi letadlo patří, což je v rozporu s běžnými způsoby. Podle turecké opozice vláda takový útok plánovala předem. Samotné Turecko porušuje hranice se Sýrií, kde nemá co dělat, pravidelně.

Chyba, omyl ani cílená provokace sestřel neomlouvá  

   Z řečeného vyplývá, že ruský bombardér buď na turecké území nevlétl, nebo pouze na velmi krátkou dobu. Příčin by v takovém případě mohlo být několik. Chyba pilota, snaha si zkrátit cestu, špatná navigace, omyl. Možná mohlo jít i o provokaci. Nic z toho ale není důvodem k takové „automatické reakci“, jak ji předvedlo Turecko. V takovém případě měly turecké stíhačky přímo kontaktovat ruský letoun, vytlačit jej nebo doprovodit z území Turecka, případně jej donutit k přistání na některém letišti. Že to neudělalo a rovnou byl Su-24 sestřelen, může svědčit o dvou věcech. Buď má Turecko nastaveny obranné mechanismy podle nějaké zvrácené patalogiky, která nemá místo v civilizovaném světě, nebo jednalo zcela záměrně a vědělo přesně co a proč dělá. Obojí by mělo být důvodem za prvé zvážení dalšího setrvávání Turecka ve strukturách NATO. Za druhé ke zrušení přístupových rozhovorů s EU a jasné odmítnutí vstupu Turecka do EU. A důvodem k tomu by nemělo být pouze sestřelení ruského letadla, ale i další chování Turecka v konfliktu Sýrii a Iráku a jeho role v uprchlické krizi.

Opatrná reakce NATO

   Reakce samotného NATO i jednotlivých států naznačují, že alespoň mnohé z nich jednání Turecka zaskočilo, a nevědí přesně jak se zachovat. Nechtějí veřejně kritizovat jednoho ze svých členů, takže vyjadřují vlažnou podporu, ale zároveň vyzývají ke klidu a diplomatickému řešení.

A co EU? Jako vždycky…

   Místo toho EU, světe div se, oznámila, že uspíší pozastavené přístupové rozhovory a rozšíří jednání tím, že otevře další kapitoly.

Jan Kordač

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek