ne19112017

Zpět Jste zde: Home Politika Moskva naznačila možnost případného řešení kauzy Savčenkové

Moskva naznačila možnost případného řešení kauzy Savčenkové

   14 SAVCENKOJako hysterické označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zahraniční reakce na případ ukrajinské důstojnice Nadiji Savčenkové. Ta dostala od ruského soudu trestl 22 let vězení.

   Podle jeho slov takový přístup Západu jen komplikuje řešení této záležitosti. Peskov současně nekomentoval spekulace o tom, že Kyjev a Moskva by se mohly dohodnout na výměně Savčenkové za dva Rusy, kteří jsou postaveni před ukrajinský soude.

   Savčenková byla tento týden odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů, kterou připravovala v bojové zóně na východě Ukrajiny. Savčenková provinění popírá a navíc tvrdí, že byla do Ruska byla unesena.

  Evropská unie i Spojené státy,  i Kyjedv však žádají její osvobození. O jejím propuštění nebo výměně může podle zákonů Ruska rozhodnout pouze prezident Vladimir Putin.

   Petro Porošenko v oznámil, že Kyjev uvalil sankce na ty ruské občany, kteří se podíleli na procesu se Savčenkovou. Jde údajně o náčelníky a agenty ruské tajné služby FSB, vyšetřovatele, prokurátory a soudce.

   Peskov hovořil o exaltovaném postoji Kyjeva, který má blízko k hysterii, a o zmanipulovaném veřejném mínění na Západě. Jde podle jeho názoru o rusofobní hysterii.

   Vevězení by Savčenková měla strávit 20 let a čtyři měsíce, neboť do výkonu trestu se jí započítává dvacetiměsíční vazba. Ještě před ohlášením verdiktu oznámila, že se neodvolá. Podle obhájců si tak ale znemožní možnost napadnout rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva. Savčenková je však přesvědčena, že by to mělo urychlit její vydání na Ukrajinu.

   V této souvislosti se hovoří o možnosti vyměny za ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, kteří byli zadrženi na východě Ukrajiny a před soudem v Kyjevě čelí obžalobě z podněcování terorismu. Podle Ruska tvrdí, tito údajní agenti vojenské rozvědky GRU, byli však z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili pouze jako dobrovolníci.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek