čt18012018

Zpět Jste zde: Home Politika Makedonie a Řecko se dostaly do sporu kvůli zásahu policie proti imigrantům na hranici

Makedonie a Řecko se dostaly do sporu kvůli zásahu policie proti imigrantům na hranici

15 IDOMENIMakedonie a Řecko se kvůli událostem na hranicích dostali do sporu kvůli zásahu makedonské policie vůči migrantům, kteří se poblíž Idomeni pokoušeli násilně dostat přes hranice. Řecký prezident Pavlopulos zkritizoval makedonskou policii za to že použila slzný plyn a gumové projektily. Makedonie na druhou stranu tvrdí, že Řecko na ochranu hranic nečí to, co má. Podle řeckého ministerstva vnitra může narůstající frustrace a hněv vést k radikalizaci migrantů.

   Imigranti se pokoušeli distat přes hranice údajně proto, že se mezi nimi rozšířila falešná informace o tom, že hranice se znovu otevírají, což nebyla pravda. Makedonie odmítá, že by proti imigrantům použila gumové projektily. Podle organizace Lékaři bez hranic, v místě opět narůstá napětí a znovu narůstají protesty.

   Mezi běženci bylo podle organizace Lékaři bez hranic zraněno asi na 300 lidí. Věršina měla dýchací obtíže. Zraněno bylo také 23 makedonských policistů.

   Řecký prezident Pavlopulos uvedl, že takový zásah proti běžencům je nepřípustný a že s takovým jednáním vůči uprchlíkům nemá sousední země místo v EU, ani v NATO.

   Podle Makedonského ministerstva vnitra se ale řecká policie ani nepokoušela zasáhnout a migranty zastavit a tím přispěla k eskalaci násilí. Přes hranice pokoušelo dostat asi 3000 migrantů.

   Náměstek řeckého ministra vnitra  uvedl, že frustrace a hněv migrantů, kteří v Řecku čekají v uprchlických táborech na možnost vycestovat do Evropy, může vést k jejich radikalizaci, tak by se mohli stát obětí náborů islamistů.Podle jeho slov to, co dnes vidíme, jsou zítřejší džihádisté. 

   Úřady se pokoušejí přesvědčit imigranty, aby opustili ábory v Idomeni a také v přístavu Pireus a odešli do nových ubytoven pro uprchlíky zřízených po celé zemi. Zatím se jim to le nedaří.  V Idomeni jich tak stále zůstává asi11.000. Podle vedení by lidé z tábora měli odejít do konce tohoto měsíce, protože situace balancuje na ostří nože.

V přístavuPireos přebává asi 4500 imigrantů a pobřežní stráže se je pokoušejí přesunout jinam.

Legie

Foto ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek